לימודים > פסיכולוגיה

שירות אישי חינם - כל המידע על פסיכולוגיה

מלא/י את פרטיך ונציג מטעם האתר יחזור אליך בהקדם.

* שדות חובה

לימודי פסיכולוגיה - תואר ראשון

עולם הפסיכולוגיה מעניין אותך? הצלחנו במשך השנים לאסוף במיוחד עבור המתעניינים בלימודי הפסיכולוגיה מידע עדכני על  מגוון השילובים הקיימים במוסדות הלימוד: פסיכולוגיה ומדעי המדינה; לימודי פסיכולוגיה וכלכלה; תקשורת ופסיכולוגיה.


לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.בחן את עצמך:
האם מתאים לך ללמוד פסיכולוגיה?
לפנייך מספר אמירות, עלייך לדרג אותן בסולם של אחד עד חמש. כאשר 1 מדורג כנמוך ביותר (האמירה לא מאפיינת אותך) ו - 5 כגבוה ביותר (מאוד מאפיינת אותך).
נותרו לך עוד 15 שאלות

אני אדם סבלני ובעל יכולת הקשבה למצוקות ובעיות של אנשים אחרים
(מ: 1 - כלל לא מסכים, עד 5 - מסכים מאד)
 1 
 2 
 3 
 4 
 5 

המשך
עוד מסלולים ומידע בתחום

לימודי פסיכולוגיה, להיות פסיכולוג  - למי זה מתאים? כמה זה עולה?

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

 

הפסיכולוגיה מהווה תחום מרכזי במדעי החברה והיא עוסקת בחקר הנפש, ההכרה וההתנהגות. בתרגום מיוונית הפסיכולוגיה היא מדע הנפש. ההגדרה המקובלת היום לתחום זה היא - חקר בני האדם. התנהגויות גלויות כסמויות עומדות במרכז החקירה של הפסיכולוגיה. מטרותיה של הפסיכולוגיה מחולקות לארבע מטרות מרכזיות.

 
 • תיאור - מספר על סוג ההתנהגות של אנשים במצב מסוים
 • הסבר - משיב על השאלה: למה פועלים בני האדם בצורה זו או אחרת במצב נתון?
 • חיזוי - מנבא באיזה מצבים ינקטו בני אדם בדפוס התנהגותי זה או אחר
 • בקרה - מאפשרת שינוי דפוסי התנהגות 
 
הפסיכולוגיה טוענת כי התנהגות מסוימת איננה מקרית. מאחוריה עומדים כללים מובהקים, שניתן לזהות ולאבחן, וביחס אליהם להחליט על דרך התמודדות רצויה. הבנת החוקים הקבועים אף מאפשרת לפסיכולוגים לחזות התנהגויות עתידיות של המטופל. הפסיכולוגיה נחלקת לתחומים שונים, שבמסגרתם נבחנים היבטים שונים של התנהגויות, ומפותחות התייחסויות מגוונות.
 
קיראו על: מקצועות מדעי החברה
 
עבודתו בפועל של הפסיכולוג

כדי לעבוד בפועל כפסיכולוג, יש לסיים תואר שני בפסיכולוגיה הכולל עבודת תזה וכן לעבור התמחות שבסופה מתקיימים מבחנים. זאת באחד מן המסלולים הבאים: פסיכולוגיה קלינית וקלינית של הילד, פסיכולוגיה תעסוקתית-ארגונית, פסיכולוגיה חינוכית, פסיכולוגיה שיקומית ופסיכולוגיה רפואית. מסלול מחקרי, למשל בפסיכולוגיה קוגניטיבית, אינו מצריך התמחות.

עבודתו של הפסיכולוג הקליני היא טיפולית פרטנית, המתבצעת בקליניקה פרטית או במוסדות לבריאות הנפש, כדוגמת עמותות (כמו למשל עמותת אנוש) או בתי חולים פסיכיאטריים. על הפסיכולוג הקליני לדעת להקשיב, לשקף רגשות, לקבל את המטופל כפי שהוא, לתמוך ולעודד. לצד זאת עליו לדעת גם לעמת את המטופל עם נקודות החולשה, כדי לאפשר שינוי וצמיחה.

עבודתו של הפסיכולוג הקליני של הילד מתבצעת על ידי משחק עמו. קיימים טיפולים המועברים במשותף להורה ולילד הנקראים טיפול דיאדי. גם הפסיכולוג החינוכי עובד באופן פרטני עם הורים וילדים, אך בנוסף לכך הוא עובד גם במוסדות החינוך של העיר כגון גנים ובתי ספר של החינוך הרגיל והחינוך המיוחד. שם מספק הפסיכולוג החינוכי סיוע לאנשי החינוך ולמנהלים בכל הנוגע לסוגיות פסיכולוגיות.

עבודתו של הפסיכולוג התעסוקתי היא באבחון ומיון עובדים לתפקידים המתאימים להם ביותר. הוא פועל למען ארגונים או למען הפרט, שאינו יודע באיזה מקצוע לבחור. דרך שיחות ומבחנים ביכולתו להבין מהו המסלול התעסוקתי המתאים לאדם. הפסיכולוג הארגוני עוסק ביעוץ ארגוני, הכולל אבחון של הבעיה בחברה או עסק ויעוץ למנהלים כיצד לפתור אותה. ביעוץ ארגוני מעבירים גם סדנאות שונות לעובדים.

עבודתו של הפסיכולוג הרפואי או השיקומי מתבצעת עם אנשים החולים במחלות פיזיות שונות וכוללת סיוע להם בהתמודדות עם מחלות אלו.

יכולות הנחוצות לפסיכולוג - תכונות אופי של פסיכולוג

הפסיכולוג צריך להיות בעל יכולת לימוד טובה וכוחות על מנת להתמיד ולצלוח את מסלול ההכשרה. הוא נדרש להיות רגיש לזולת ובעל יכולת הקשבה טובה. עליו להיות יציב מבחינה רגשית, על מנת שלא יתערער מעיסוקו, הכולל מגע עם אנשים המתמודדים עם מחלות נפש. כמו כן, עליו להיות בעל יכולת ניתוח טובה, על מנת לאבחן את המטופל ולהבין את מקור סבלו.

פסיכולוג קליני צריך להיות בעל סבלנות לעבוד עם מטופלים במצב קליני קשה. פסיכולוג קליני של הילד ופסיכולוג חינוכי צריכים להיות בעלי אהבה לילדים והבנה של תהליכי ההתפתחות של האדם. פסיכולוג תעסוקתי-ארגוני צריך להיות בעל הבנה של הדרישות האישיותיות מבעלי תפקידים שונים. הפסיכולוג הארגוני נדרש להיות בעל כושר ביטוי ושכנוע, כדי להשפיע על מנהלים.

על הפסיכולוג הרפואי להכיר מחלות שונות ואת השפעתן על הפסיכולוגיה של החולה בהן. הוא צריך להיות אדם אופטימי, על מנת שיוכל לעודד מטופלים החולים במחלות קשות או חשוכות מרפא. הפסיכולוג השיקומי עובד לא מעט עם אוכלוסיית הקשישים, הסובלים ממחלות כדוגמת אלצהיימר. עליו להכיר מבחנים נוירופסיכולוגים, אשר בודקים מחלות מעין אלו. כמו כן, עליו להיות סבלני לגיל השלישי.

הפסיכולוג הקוגניטיבי עוסק בעיקר במחקר אקדמי אודות תהליכי חשיבה והכרה, למשל תהליכי רכישת שפה. עליו להיות בעל סקרנות אינטלקטואלית, יכולת ניסוח טובה ואנגלית ברמה טובה, כדי לכתוב מאמרים.

תנאי ההעסקה - משכורת פסיכולוג

בזמן ההתמחות משכורתו של הפסיכולוג היא נמוכה יחסית. לאחר מכן, יכול הפסיכולוג לעבוד בקליניקה פרטית או כפרילנסר בארגונים שונים, וכך להרוויח משכורת גבוהה למדיי.
 
מה לומדים?
 
לימודי פסיכולוגיה מספקים לסטודנטים הבנה יסודית וכלי ניתוח ומחקר בכל היבטי התנהגות האדם, ומעניקים להם בסיס תיאורטי, מתודולוגי ומעשי. תוכניות הלימודים מפגישות את הסטודנטים עם תחומי התוכן המגוונים של הפסיכולוגיה, תוך שהן מתמקדות בפיתוח יכולות יצירתיות ובשיפור מיומנויות ביקורתיות מדעיות.
 
לימודי פסיכולוגיה אפשריים במסלול חד חוגי או במסלול דו חוגי, שבו יכולים להיות משולבים נושאים מתחומים כגון: מדעי ההתנהגות, כלכלה, ניהול, תקשורת, חינוך ועוד.
 
 
להלן מפורטים השילובים הנפוצים בלימודי פסיכולוגיה:
 
 • לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה וסוציולוגיה - הלימודים עוסקים בהתנהגויות האדם ובתהליכים הנפשיים המאפיינים אותן כמו גם בחקר החברה האנושית, על כל מרכיביה. התכנית המשולבת מעניקה לסטודנטים ידע, מיומנויות וכלים לניתוח החברה ומרכיביה, וכן לניתוח האישיות ונפש האדם.

 

 • לימודי פסיכולוגיה וניהול - בוגרי המסלול מחזיקים בידע מעמיק, במיומנויות שימושיות ובכלים רלוונטיים בשני התחומים. לימודי פסיכולוגיה וניהול עוסקים בתחומים הנוגעים להכרת ארגונים, לניהול עסקי ולפסיכולוגיה מחקרית ותיאורטית. בין התכנים הנלמדים במסלול: תיאוריות ארגוניות; ניהול הייצור, המימון והשיווק; חקר ביצועים; ניהול משאבי אנוש ועוד.

 

 • לימודי תקשורת ופסיכולוגיה - כוללים נושאים הנוגעים לחקר החברה האנושית, תרבותה, מרכיביה והשפעותיה וכן נושאים הנוגעים ללימודי התקשורת בהם עיתונות, אינטרנט, טלוויזיה ורדיו.

 

מלבד הנושאים העיוניים הרבים הנלמדים בתוכנית לרבות, תאוריות, מושגי יסוד ומחקרים בתחום הפסיכולוגיה, התכנית כוללת גם קורסים מעשיים, בהם הסטודנטים רוכשים את מיומנויותיו של הפסיכולוג בשדה הטיפולי והארגוני. מיומנויות אלה נרכשות במסגרת סדנאות חווייתיות של צמיחה אישית ומקצועית.

 

סטודנטים לתואר ראשון בפסיכולוגיה נדרשים לבחור באחד ממסלולי ההתמחויות המועדף עליהם ולרכוש בו שליטה מעמיקה. להלן הסבר קצר על ההתמחויות השונות:

 

 • פסיכולוגיה חינוכית - בוחנת תהליכים חינוכיים ותהליכי שינוי בהתנהגות של תלמידים. התחום כולל טיפול בפרט ובמשפחה.
 • פסיכולוגיה קלינית - עוסקת באיבחון ובטיפול של מצוקות אישיות ושל הפרעות התנהגותיות שונות.
 • פסיכולוגיה ארגונית - עוסקת בבחינת הדינימיקה בין גורמים שונים בארגון ומתמקדת בהנדסת אנוש ובייעוץ ארגוני.
 • פסיכולוגיה התפתחותית - עוסקת בחקר תקופות החיים משלב הילדות ועד לבגרות תוך הבנת התהליכים המשפיעים על המטופלים.
 • פסיכולוגיה שיקומית - עוסקת באיבחון ובטיפול של אנשים אשר חוו טראומה.

 

 
מהו משך זמן הלימודים?
 
לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה נמשכים שלוש שנים.
  
כמה זה עולה?
 
לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטאות יעלו כמעט 9000 ₪, לעומת שכר לימוד כפול ולעיתים אף יותר, במכללות האקדמיות, שם תנאי הקבלה נוחים הרבה יותר.
 
היכן לומדים?
 
 • המסלול האקדמי המכללה למינהל (ראשון לציון): במכללה למינהל יכולים הסטודנטים לבחור בין שתי חטיבות: ניהול ותקשורת. הלימודים עוסקים בכל תחומי הפסיכולוגיה ומכינים את תלמידיהם לקראת ההתמחויות הנלמדות בתואר השני בפסיכולוגיה, שהכרחי להכשרה כמטפלים. התכנית גם באה לסייע לבוגריה לעבור את מבחני מתא"ם, שדרושים לצורך קבלה לתואר שני בפסיכולוגיה, ואכן רבים מבין הסטודנטים בתכנית עוברים את הבחינות הללו.

 

 • אוניברסיטת חיפה: תכנית הלימודים באוניברסיטת חיפה מקנה לסטודנטים כלים בסיסיים בעולם הפסיכולוגיה ומניחה את התשתית לתחום הטיפול. במהלכה מנתחים סוגיות מחקריות מתחום התרפיה ומעולמות מדעי ההתנהגות, מדעי החברה.

 

 • אוניברסיטת אריאל בשומרון: לימודי הפסיכולוגיה של אוניברסיטת אריאל נמשכים שלוש שנים, ניתן לשלב את הלימודים עם מגוון של חוגים ומחלקות במסגרת לימודים דו חוגיים.
 
 • המכללה האקדמית אשקלון: לימודי הפסיכולוגיה במכללת אשקלון משלבים בין למידה עיונית לבין התנסות אמפירית מעשית. המכללה מציעה גם אפשרות ללימודים דו חוגיים, שמשלבים בין לימודי פסיכולוגיה לבין מקצועות משיקים כמדעי המדינה, לימודי סוציולוגיה או לימודי קרימינולוגיה.

 

 • אוניברסיטת בן גוריון - קמפוס אילת: בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן גוריון מתקיימת תכנית לימודי פסיכולוגיה שאורכה כשלוש שנים, במהלכה נחשפים לידע רב אודות הגישות השונות בפסיכולוגיה. התואר המוענק הוא מטעם אוניברסיטת בן גוריון.
 
 • המכללה האקדמית תל חי (אצבע הגליל): במכללת תל חי מציעים מסלול לימודי פסיכולוגיה הכולל גם התנסות מעשית במסגרות טיפוליות וחינוכיות. הסטודנטים סוקרים את שלל התיאוריות והזרמים בעולם התרפיה ומפתחים במקביל גם כישורי מחקר פסיכולוגי.
 
 • המרכז הבינתחומי הרצליה: מסלול הלימודים במרכז הבינתחומי עוסק באופן מעמיק בדילמות ובאתגרים עמם מתמודדים מטפלים במסגרות טיפוליות ועסקיות. במהלך הלימודים הסטודנטים דנים בקשר שבין הפסיכולוגיה לתחומי דעת נוספים כניהול, ממשל, תקשורת ואף מדעי המחשב.

 

 • המרכז ללימודים אקדמיים (אור יהודה): לימודי הפסיכולוגיה במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) מאפשרים בחירה בין שתי התמחויות, האחת קהילתית קלינית בה מתמקדים בסיוע לילדים בסיכון; והאחרת קוגניטיבית בה דנים בתהליכי חשיבה, למידה ותפישה.

 

 • מכללת רמת גן: במכללת רמת גן מתקיימים לימודים במתכונת הגמישה של האוניברסיטה הפתוחה בתוספת של תגבור פרונטלי במטרה לסייע לסטודנטים במהלך לימודיהם. לימודי פסיכולוגיה יכולים להתקיים במסגרת לימודי בוקר, ערב או במסלול ימי שישי, לפי צורכיהם של הסטודנטים.
 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה אינם מוסמכים לעבוד כפסיכולוגים, עם זאת הם יכולים לנצל את הידע שנרכש ולהשתלב במגוון תחומי ייעוץ והדרכה. ברוב המקרים בוגרי התואר משתלבים בתפקידים שונים בחברות כוח אדם, בחברות השמה או במחלקות משאבי אנוש בחברות שונות.

 

אלו מהם שלא מסתפקים במילוי תפקידים מסוג זה ושואפים לעסוק בפסיכולוגיה ולקבל הסמכה בתחום, נדרשים להמשיך ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה. רק בתום מסלול הלימודים לתואר שני , ולאחר השלמת תקופת ההתמחות הם יוכלו לקבל את ההסמכה ולעסוק בתחום. המוסמכים לעסוק בפסיכולוגיה עובדים לרוב בבתי חולים, במוסדות שיקומיים, או במרפאות פרטיות.

 

שירות אישי חינם - פסיכולוגיה

מלא/י את פרטיך ונציג מטעם האתר יחזור אליך בהקדם.

* שדות חובה

מוסדות לימוד פסיכולוגיה
אריאל - לימודי פסיכולוגיה

* שירות אישי חינם
לימודי פסיכולוגיה - האוניברסיטה הפתוחה

* שירות אישי חינם
מכללת אשקלון - פסיכולוגיה

* שירות אישי חינם
לימודי פסיכולוגיה - אחוה

* שירות אישי חינם
לימודי פסיכולוגיה - אוניברסיטת בן גוריון

* שירות אישי חינם
מכללת תל חי - פסיכולוגיה

* שירות אישי חינם
המרכז האקדמי למשפט ולעסקים - לימודי פסיכולוגיה

* שירות אישי חינם
מכללת רמת גן - פסיכולוגיה

* שירות אישי חינם
פסיכולוגיה - המרכז הבינתחומי הרצליה

* שירות אישי חינם
לימודי פסיכולוגיה - המסלול האקדמי

* שירות אישי חינם
בן גוריון באילת - לימודי פסיכולוגיה

* שירות אישי חינם
מכללת בת ים - פסיכולוגיה

* שירות אישי חינם


חוות דעת של סטודנטים: פסיכולוגיה (311 חוות דעת)
התקבלו 311 דירוגים בציון ממוצע: 4.1 מתוך 5    

סקירה כללית


דירוג מוסדות
מוסד לימודיםציון ממוצעמספר מדרגים
המרכז הבינתחומי הרצליה4.551
האוניברסיטה הפתוחה4.3150
אוניברסיטת בר אילן4.293
מכללת רמת גן4.148
אוניברסיטת אריאל4.1105


לדירוג המלא לחץ כאן


חוות דעת
עידן,האוניברסיטה הפתוחה, לימודי פסיכולוגיה - האוניברסיטה הפתוחה, 12/01/2020
דירוג: 5/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
זה מעולה שאתה יכול לבחור בכל סמטר לכמה ולאיזה קורסים להירשם בהתאם לשעות הפנויות שלך .

על הקמפוס
קמפוס רמת אביב, כיתות נוחות, טלוויזיה בלובי של הקמפוס שמציגה באיזו כיתה ובאיזה שעה מתקיים כל שיעור
נסיה,אוניברסיטת אריאל, אריאל - לימודי פסיכולוגיה, 19/11/2019
דירוג: 5/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
לא היו מקומות בקורסים, לא עונים לפניות בזמן.

על הקמפוס
בקמפוס תמיד רואים חיוכים ויש אווירה טובה, המרצים עומדים בזמנים, הקפיטריה לא מותאמת לתקציב הסטודנטים.טיפים מסטודנטיםשאלות הגולשים על פסיכולוגיה

למי יכולים להתאים לימודי פסיכודרמה 16/02/2020
הסבה לקלינית לפסיכולוג רשום 14/02/2020
מסלולים עוקפים לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית 09/02/2020
התלבטות בין אוניברסיטת אריאל למכללת אשקלון 28/01/2020
תואר ב פסיכולוגיה עם תעודה בקואצינג 25/01/2020
פסיכולוגיה של הספורט לתואר שני 19/01/2020
אופציות תעסוקתיות למי שלא מתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה 19/01/2020
מה המשקל של הבגרות והפסיכומטרי במתאם הדרוש לפסיכולוגיה? 15/01/2020
קורס פתיחה בפסיכולוגיה בפתוחה 14/01/2020
לימודי השלמה לתואר שני בפסיכולוגיה 09/01/2020


לאתר הרגיל