לימודים > מקצועות ההנדסה

שירות אישי חינם - כל המידע על מקצועות ההנדסה

מלא/י את פרטיך ונציג מטעם האתר יחזור אליך בהקדם.

* שדות חובה

לימודי הנדסה מעניינים אותך?

עולם ההנדסה מעניין אותך?  אספנו את כל המידע על מקצועות ההנדסה לרבות  סוגי מסלולים, כגון: הנדסת מכונות, הנדסת חשמל, הנדסת תוכנה ומחשבים, הנדסת בניין, תעשייה וניהול, ביו רפואית, כימיה עוד. בנוסף שאלנו מעל 3,000 סטודנטים להנדסה את כל השאלות המעניינות בתחום. יש לך שאלה?


לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף.

עוד מסלולים ומידע בתחום

לימודי הנדסה - בדרך לתואר מהנדס 

 

מאת: ד"ר ענת רפופורט

מהנדסים הם אנשי הפתרונות, האחראים גם על תהליכי חיסכון, שיפור והתייעלות בייצור ובעבודה. לשם כך, הם עושים שימוש בעקרונות מדעיים ומתמטיים כדי לבדוק ולפתח שיטות חדשות ומוצרים המותאמים לצרכי החברה והמשק. המהנדס יכול להתמחות בתכנון של המוצרים עצמם, של מכונות הייצור או של מערכות תעשייתיות ומפעלים.

 

מבין המהנדסים יש כאלה המתמחים בנושא של אבטחת איכות או בתחום יעילות העבודה בפסי הייצור. אחרים עוסקים בעיקר בפיתוח של חומרי גלם, המשפרים את הביצועים של מוצרים היוצאים לשוק המסחרי. בענף האנרגיה פועלים מהנדסים המייעלים את אופני אספקת הכוח והחשמל לכל המדינה.

 

לימודי הנדסה אינם לימודים קלים, אך הם בכל זאת מרתקים. העבודה עצמה שונה מאד מהחוויה באוניברסיטה, וכוללת מפגש עם מעצבים, סיעור מוחות בסביבת שרטוט ממוחשבת, משא ומתן מול ספקים ומעורבות בבנייה ובייצור במפעלים לפי תכניות מוגדרות היטב. אנשי מקצוע בתחום ההנדסה ממליצים לצעירים, בדרך כלל, לפנות למסלול רחב ומגוון כמה שיותר, שיוכל לפתוח להם דלתות רבות בהמשך. 

 

קהל יעד

 

העוסקים בתחומי ההנדסה השונים משתמשים במדע ובטכנולוגיה לצרכי האנושות. הם אמונים על פיתוח וייצור פתרונות מקוריים ויצירתיים בתחום התמחותם ולכן הם נדרשים לידע הנדסי מעמיק ולחשיבה אנליטית ויצירתית.

 

  

עבודתו בפועל של המהנדס - להיות מהנדס


באופן כללי עבודתו של המהנדס היא לפתח מוצרים חדשים בתחום התמחותו, לתכנן מוצרים ולבקר את תקינותם בפועל. כמו כן, הוא פותר בעיות העולות בעת תהליך הבקרה או לאחר שהמוצר היה בשימוש של לקוחות. הוא עובד בדרך כלל בצוות של מהנדסים. ישנם גם מהנדסים אשר עובדים ישירות מול לקוחות. כך לדוגמה מהנדס תוכנה המסייע ללקוחות להטמיע את התוכנה שפותחה, בתוך ארגון.


המהנדס משתמש בעבודתו בתוכנות מחשב ספציפיות לתחום בו הוא עוסק. עליו לנתח נתונים מספריים או מדעיים ולהסיק מהם מסקנות יישומיות. חלק מהמהנדסים עובדים במעבדה. כך למשל, מהנדס ביוטכנולוגיה או מהנדס כימיה מועסקים לעיתים בחברות המשתייכות לתעשיית התרופות. יש להביא בחשבון כי העבודה במעבדה לרוב אינה כרוכה בתקשורת רבה עם אנשים.


בישראל, מהנדסים רבים עובדים בתעשיית ההייטק ובתעשייה הבטחונית. תעשיית ההייטק זקוקה בעיקר למהנדסי תוכנה וכן למהנדסי אלקטרוניקה וביו-רפואה. התעשייה הביטחונית, המפתחת ומייצרת כלי נשק, זקוקה בעיקר למהנדסי מכונות ואווירונאוטיקה וכן למהנדסי תעשייה וניהול, שיעסקו בניהול הייצור ובניהול פרויקטים שונים.


מהנדסים המעוניינים להתקדם באפיק ניהולי יכולים להתקדם בתחילה לאפיק של ראש צוות. בהמשך באפשרותם להתקדם לתפקידי ניהול בכירים יותר כגון תפקיד של סמנכ”ל חטיבה טכנית, או אף למנכ”ל. בחלק מן הארגונים, הקידום לתפקידי ניהול בכירים יותר דורש השכלה בתחום הניהול, לכן מהנדסים רבים משלימים לימודי תואר שני במנהל עסקים.


יכולות הנחוצות לתפקיד מהנדס - תכונות של מהנדס


המהנדס צריך להיות בעל חשיבה לוגית ומתמטית טובה וכן כישורים טכניים, כדי שיוכל לצלוח את לימודי ההנדסה ולהצליח לפתור בעיות בתפקידו כמהנדס בשטח. עליו להיות מסודר, יסודי ושיטתי בעבודתו, כדי להיות מסוגל לתעד את מה שעשה, ולבצע תפקידי תכנון ובקרה. בד בבד, הוא נדרש גם להיות מעשי ומשימתי, כדי לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו לפרוייקט שבמסגרתו הוא פועל.


מבחינה בינאישית, על המהנדס להיות מסוגל לשתף פעולה בצוות וליצור יחסי עבודה תקינים עם קולגות וכן עם ראש הצוות. מהנדסים שהם פתוחים וחברותיים, יתאימו גם לביצוע תפקידים שונים מול לקוחות כגון תפקידי הדרכה והטמעה וכן תפקידים הכרוכים בשיווק המוצר. בהייטק תפקידים כאלו כרוכים לא פעם בנסיעות לחו”ל ודורשים שליטה טובה בשפה האנגלית.


מהנדסים שניחנים בחשיבה יצירתית, יוכלו לבטא אותה בעבודה בצוות המפתח מוצרים חדשים. אם הם גם בעלי ראייה עסקית וכישורי יזמות, הם יוכלו לפתוח עסק משל עצמם או להקים סטארט אפ. לעומת זאת, מהנדסים בעלי צורך ביציבות תעסוקתיות ורתיעה מסיכונים, יוכלו להשתלב בעבודה בצבא, למשל כמהנדס אזרחי או במשרדי ממשלה כגון מהנדס אנרגיה וגז במשרד האנרגיה.


מהנדסים שאפתניים, המעוניינים להתקדם ניהולית והם בעלי יכולת להוביל אנשים, מתאימים לתפקידי ניהול טכני. כדי להתפתח לתפקידי ניהול בכירים יש צורך בראייה מערכתית ורחבה וביכולת לנהל תקציב באופן עצמאי. מהנדסים המעוניינים לצמוח, אך לא לתפקידי ניהול אלא לתפקידים מקצועיים, יכולים להמשיך לתואר שני ושלישי ולהשתלב בעבודה מחקרית באקדמיה או בתעשיית התרופות או בצבא.


תנאי ההעסקה - שכר מהנדסים


משכורתו של מהנדס גבוהה מן השכר הממוצע במשק. העבודה יכולה להיות רווחית ביותר למי שמשתלב בתעשיית ההייטק ולבעלי תפקידי ניהול בכירים. יש להביא בחשבון שתפקידים אלו כרוכים בשעות עבודה מרובות ובהתמודדות עם לחץ ועומס רב במהלך העבודה היומיומית.

 

מסלולי לימוד

 

אם בעבר נחלקו הפקולטות להנדסה לשלושה עד ארבעה מחלקות, הרי שהיום כל פקולטה באוניברסיטה או במכללה מכילה מחלקות רבות. עם התפתחות התחום חל ריבוי משמעותי בהתמחות בתתי תחומים, ריבוי ההתמחויות גרם לריבוי מחלקות בתוך הפקולטות להנדסה באוניברסיטאות. להלן רשימה חלקית של תחומי לימוד הנכללים תחת הגדרת לימודי הנדסה:

 


בשנים הראשונות ללימודים מתמקדים בלימוד מקצועות היסוד המדעיים: מתמטיקה, פיזיקה, כימיה וכדומה. עם ההתקדמות בשלבי התכנית לתואר הראשון, הלימודים נעשים ממוקדים יותר לתחום ההתמחות הנבחר בהנדסה.

חשוב לדעת, כי הלימודים בכל תחומי ההנדסה דורשים השקעה רבה מצד הסטודנט, זאת על מנת שיגיע בהצלחה לסיום התואר. קשה מאוד להגדיר כיום מהו תפקידו של המהנדס. עבודתו כוללת היבטים של תכנון, בקרה, יזמות, מציאת פתרונות, פיתוח טכנולוגי, תכנות, מדידה ובדיקה, וניהול פרויקטים.

 

מסלולים מבוקשים בלימודי הנדסה

מבין כל תחומי ההנדסה, המסלולים הנפוצים והמבוקשים ביותר הם הנדסת כימיה, הנדסת חשמל, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת מחשבים, הנדסת בניין והנדסת מכונות. להלן פירוט על מקצת תחומי הלימוד העיקריים:

 

  • הנדסת תעשייה וניהול - מתמקדת בהבנת התנהגותן של מערכות פיזיקליות ושל כח האדם הפועל במערכות התעשייה והשירותים. העוסקים בתחום אמונים על תכנון, שיפור והפעלה של מערכות משולבות אדם, ציוד וחומרים ולכן הם נדרשים לידע נרחב הן בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה והן בתחומי מדעי החברה והניהול. הלימודים בתחום משלבים קורסים בהנדסה, במחשוב ובניהול ומאפשרים לסטודנטים לבחור להתמחות במערכות מידע , בניהול התפעול ועוד.

 

  • לימודי הנדסת תוכנה מכשירים אנשי מקצוע לעסוק בכל שלבי הפיתוח והתחזוקה של התוכנה מניתוח, תכנון, יישום, בדיקה, תחזוקה, הערכה ועד הסבה של תוכנה. בתוכנית נלמדים מקצועות הבסיס במתמטיקה ובמדעי המחשב וכן בתקשורת ובעיבוד אותות ותמונות.

 

  • הנדסה אזרחית וסביבתית - הלימודים בתחום זה מכשירים מהנדסים לעסוק בתכנון, בתוכן ובביצוע של מבנים ומערכות . הסטודנטים הלומדים הנדסה אזרחית וסביבתית יוכלו לבחור מבין ההתמחויות הבאות: הנדסת ניהול ובנייה, הנדסת תחבורה, הנדסת מבנים, הנדסת משאבי מים וסביבה או הנדסה אזרחית כללית.

 

  • לימודי הנדסה כימית - מכשירים מהנדסים שתפקידם הוא ליישם את כללי הכימיה וההנדסה כדי לפתור בעיות בייצור חומרים או באפשרויות השימוש בהם. התחומים בהם עוסקים המהנדסים הכימיים כוללים: מניעה וטיפול בזיהום אוויר ומקורות מים, פיתוח דרכים יעילות לניצול אנרגיה ממקורות מגוונים, ייצור תרופות ותכשירי קוסמטיקה, ועוד.

 

איפה לומדים הנדסה?

בכל האוניברסיטאות בישראל אפשר ללמוד הנדסה, וביניהן: אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת חיפה, הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון בנגב ועוד. כמו כן, הלימודים אפשריים גם במכללות רבות. קיימים גם מוסדות לימוד המתמחים בתחומים ייחודיים, כגון: המכון הטכנולוגי חולון HIT, מכללת אפקה בתל אביב, עזריאלי - המכללה האקדמית להנדסה בירושלים, SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון (באר שבע ואשדוד) ורשת מכללות אורט בראודה. במכללה האקדמית ספיר ניתן ללמוד במסלול שנה א' להנדסה, שבו לומדים שנה אחת במכללה ואחריה ממשיכים לשלל מחלקות ללימודי הנדסה באוניברסיטת בן גוריון ובמוסדות נוספים.

 

משך הלימודים

 

לימודי הנדסה מתפרשים בדרך כלל על פני ארבע שנים ומזכים את בוגריהם בתואר B.Sc.

 

 

שירות אישי חינם - מקצועות ההנדסה

מלא/י את פרטיך ונציג מטעם האתר יחזור אליך בהקדם.

* שדות חובה

מוסדות לימוד מקצועות ההנדסה
SCE - הנדסה

* שירות אישי חינם
מכללת אפקה - תואר בהנדסה

* שירות אישי חינם
אוניברסיטת אריאל - הנדסה

* שירות אישי חינם
אורט בראודה - לימודי הנדסה

* שירות אישי חינם
תואר ראשון בהנדסה - אוניברסיטת בן גוריון

* שירות אישי חינם
עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה בירושלים - הנדסה

* שירות אישי חינם
מכללת כנרת - הנדסה

* שירות אישי חינם
מכללת רמת גן- הנדסה

* שירות אישי חינם
ספיר - שנה א` בהנדסה

* שירות אישי חינם
המרכז האקדמי רופין - הנדסה

* שירות אישי חינם


חוות דעת של סטודנטים: הנדסה (3,099 חוות דעת)
התקבלו 3099 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5    

סקירה כללית


דירוג מוסדות
מוסד לימודיםציון ממוצעמספר מדרגים
אוניברסיטת בר אילן4.369
מכללת אפקה4.2678
מכון טכנולוגי חולון4.2663
הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל4.2888
SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון4.1966


לדירוג המלא לחץ כאן


חוות דעת
מוחמד ,SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, SCE - הנדסת בניין, 31/01/2020
דירוג: 5/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
הוא קטן קצת ואת זה אני לא אוהב

על הקמפוס
הלימודים ברמה גבוהה מאוד ומסודר
רהף,אורט בראודה - לימודי הנדסה, אורט בראודה - הנדסת אופטיקה, 08/12/2019
דירוג: 3/5 
מה אתה אוהב/לא אוהב במוסד הלימודים?
אוהבת הכל

על הקמפוס
מאוד יפהטיפים מסטודנטיםשאלות הגולשים על הנדסה

הנדסת תוכנה אוניברסיטה או מכללה? 11/02/2020
הנדסת תוכנה - תנאי קבלה 08/02/2020
קבלה להנדסה בבן גוריון 07/02/2020
קבלה להנדסת סביבה בלי בגרות בפיזיקה 07/02/2020
איפה לומדים הנדסת נתונים ומידע? 06/02/2020
מסלול לימודי הנדסת תוכנה לאמהות 29/01/2020
הסבה מהנדסת ביוטכנולוגיה להנדסה אזרחית 24/01/2020
הבדלי שכר בין יוצאי אוניברסיטאות שונות בתחום ההנדסה האזרחית 21/01/2020
לימודי ערב בהנדסת מערכות לתואר שני 21/01/2020
בגרות ופסיכומטרי נדרשים להנדסת תוכנה 21/01/2020


לאתר הרגיל